PSZOK – fakty i mity

PSZOK – fakty i mity

– Gdzie ma powstać to wysypisko śmieci w Dubiecku?
Pytanie zadane przez znajomą ekspedientkę w sklepie wprowadziło mnie w delikatne osłupienie.
– Jakie wysypisko? – zapytałem wytrącony z tropu przykładając kartę płatniczą do wagi zamiast do czytnika
– No podobno ma powstać wysypisko śmieci w Dubiecku. Ludzie mówią, że gmina nawet dostała pieniądze na budowę.

I sprawa stała się jasna. Przez następne kilka minut tłumaczyłem Pani czym jest PSZOK i wszystkie zalety wynikające z jego posiadania. Pani zaś z radością przyjęła fakt, że wreszcie będzie miała miejsce gdzie będzie mogła pozbyć się zalegających w garażu różnego rodzaju gratów.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w skrócie PSZOK, bo o tym mowa to miejsce gdzie każdy mieszkaniec miasta i gminy może  bezpłatnie pozbyć się starej lodówki, telewizora, komputera, łysych opon, wiaderek po farbach, opakowań po olejach, starych baterii, gruzu i wszystkich innych odpadów, które nie mogą trafić do selektywnie zbieranych odpadów, które w kolorowych workach odbierane są co miesiąc przez firmę odbierającą odpady komunalne. Co prawda co jakiś czas firma odbiera tzw. gabaryty i jest wtedy szansa, aby pozbyć się starych mebli, elektrośmieci itp., ale…czasami zapomnimy je wystawić, albo powstaną tuż po odbiorze i muszą cierpliwie czekać na następny raz przez kilka miesięcy zajmując miejsce w garażu, szopie czy stodole.
 
Wielu z Państwa wie, że dotychczas w gminach podobne pszoki ( celowo z małych liter) znajdowały się najczęściej w lasach, strumieniach, nad Sanem czy innych miejscach gdzie można było po cichu pozbyć się w/w przedmiotów przy okazji zatruwając środowisko, trując siebie i sąsiadów często przy ich milczącej zgodzie….niestety.

Dzięki inicjatywie Wójta Jacka Grzegorzaka, który wstrzelił się mówiąc kolokwialnie z pomysłem zdobycia środków finansowych w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych na utworzenie nowoczesnej, w pełni bezpiecznej i ekologicznej instalacji jaką jest PSZOK, udało się takie środki pozyskać w kwocie 400 000 zł. Wkład własny Gminy wyniesie 200 000 zł.  Nareszcie każdy mieszkaniec miasta i gminy Dubiecko będzie mógł pozbyć się problematycznych odpadów samodzielnie, w dowolnym terminie nie czekając na przyjazd firmy odbierającej odpady.
W chwili obecnej zakończyliśmy proces wyboru miejsca jego powstania oraz wstępne rozmowy z firmami wyspecjalizowanymi w projektowaniu i budowie takich instalacji. W konkursie ofert wybrano projektanta, który rozpoczął prace projektowe. Pragniemy, aby instalacja została wybudowana do wiosny 2022 roku i stała się świetną wizytówką nowocześnie rozwijającej się gminy.  
W żaden sposób nie jest to instalacja uciążliwa dla środowiska czego najlepszym przykładem jest to, że PSZOKi powstają często w centrach miast, a bardzo często przy najnowszych instalacjach powstaje tzw. ścieżka edukacyjna odwiedzana przez dzieci i młodzież szkolną, aby od najmłodszych lat uczyć się zasad segregacji odpadów, poznawać procesy recyklingu i działań proekologicznych. Poza tym utworzenie PSZOKu nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej co samo w sobie jest już zwiastunem tego, że nie jest to działalność znacząco odziaływująca na środowisko.
Co najważniejsze do PSZOKU nie można oddawać tzw. odpadów zmieszanych, z których najczęściej coś wycieka, śmierdzi itp.
PSZOK to także nowe miejsce pracy.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda gmina ma obowiązek utworzenia PSZOK.

Jeżeli ktoś będzie Państwa straszył wysypiskiem śmieci, albo opowiadał bajki o tym że ktoś chce was wytruć, podtruć, opowiadać, że ptaki będą zdychać, kury przestaną się nieść, a krowy zaczną szczekać uśmiechnijcie się pobłażliwie i odeślijcie go do źródeł w internecie, gdzie jest mnóstwo przykładów opisujących funkcjonowanie PSZOK ów. Zmian nie wolno się bać. W szczególności zmian na lepsze.

Pozdrawiam serdecznie
Mirosław Majkowski

Prezes Spółki
Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. z siedzibą w Dubiecku

Skip to content